Yüz Şeklinize Göre Saç Modeliniz Nasıl Olmalı?

0
191
Yüz Şeklinize Göre Saç Modeliniz Nasıl Olmalı?

Saçlar kadınların en önemli aksesuarlarından biridir. Herkes güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Saçları düzenli kestirmek saçın sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Saç kesiminde beğendiğiniz saçtan daha önemli olan hangi saçın size daha çok yakışacağıdır. Yüz tipinize uygun saç modeli seçmelisiniz.

Yüz şekilleri yuvarlak, oval, üçgen, kare ve uzun olmak üzere farklılıklar gösterir. Yüz şeklinize uygun bir saç kesimine sahip olmanız oldukça önemlidir.

Yuvarlak yüzlere uygun saç şekilleri;

– Asimetrik saç kesimi, yüzü oval göstermek konusunda yardımcı olacaktır. Yuvarlak yüzlü kadınlar kısa saçlarla da uzun saçlarla da güzel görünebilirler. Çene kısmından başlayan katlı saçlar tercih ederek yüz hatlarınızı vurgulayabilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ayırmak yerine yandan ayırmalısınız. Kısa ancak üst kısmında hacimli modellerde yuvarlık yüzlere yakışacaktır. Perçemler de bu yüz tipinde kullanılacak bir model olabilir. Hacimli saçlar için bakım yapmayı da unutmayınız.

Oval yüzlere uygun saç şekilleri;

– Oval bir yüze sahipseniz, sizin için şanslı demek doğru olacaktır. İstediğiniz her kesimi ve her modeli kullanabilirsiniz. Kahküllü saç kesimi, yüzün oval görüntüsünü yumuşatan güzel bir seçimdir. Aynı hizada kesilmiş saçlar kullanarak yüz hatlarınızı belirgin hale getirebilirsiniz. Erkek tipi asimetrik kısa saçlardan oval yüzlere yakışmaktadır. Ortadan ikiye ayrılmış, yumuşak kesilmiş ve iri dalgaları olan romantik modellerde idealdir.

Kare yüzlere uygun saç şekilleri;

– Kare yüze ve uzun saçlara sahipseniz, hafif dalgalar yüzünüzü ince gösterecektir. Yandan ayrılmış, bol katlı saçlar, yüzünüzün şekli gibi kare biçimde kesilmiş saç modelleri çok yakışmaktadır. Çene hattından aşağıda duran uzun saçlar yüzünüzü incelterek kare görüntüden kurtulmanızı sağlar. Hafif dalgalar yüzünü ince gösterir. Kıvırcık saçlar da aynı şekilde yüzünü zayıflatır. Eğer saçlarınız kendi yapısında kıvırcık ya da dalgalı değilse de saç köpükleri ile saçlarınızı kolayca istediğiniz şekli elde etmenize yardımcı olacaktır. Yüzü ovale yakınlaştırmak için yuvarlak kahküller kullanabilirsiniz. Kısa ve katlı saç kesim modellerinden kaçınmalısınız.

Üçgen yüzlere uygun saç şekilleri;

– Üçgen yüzlüysen yüzünü oval yüz şekline dönüştürmek için çeneyi arka planda bırakıcak saç modelleri tercih edilmelidir. Kahküller üçgen yüzlere en çok yakışan saç modelleridir. Kısa veya düz saçlardan, katsız kesimlerden uzak durmalısınız. Fakat kısa model kullanmak istiyorsanız da ense kısmı kısa ön taraflara doğru uzayan saç modellerini, tepe kısmını hacimlendirerek kullanabilirsiniz.

Uzun yüzlere uygun saç şekilleri;

– Katlı kesimler dalgalı saçlar yüzünüzü daha oval gösterecektir. Dümdüz uzun saçlar yüzünüzü daha uzun gösterir. Katsız saç modelleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Kısa saç kullanmak isterseniz en kısa hali çene hizası olmalıdır.  Düz kâküller veya yana taranmış perçemleri de tercih edebilirsiniz. Yüzünüzün şekli uzunsa ve kâkül kullanacaksanız teninizin renginden bir kaç ton koyu saç rengi ya da gölgeli saçlar kullanmalısınız.  Teninizden açık saç renginde kâkül yüzü uzun göstermektedir.