Yaz İçin Kozmetik Tüyoları

Kozmetik sektörü hem dünyada hem de ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Kozmetik sektörü “güzellik ve kişisel bakım” gibi başta en önemli 2 temel ihtiyacın karşılanmasına “karşılık geliyor.  Özellikle kadın tüketicilerin hayatında da özel bir yer ve alan işgal ediyor. Dünyada ve ülkemizde kadınlar alışverişe daha çok önem ve değer verirler. Tüm detayları zihin filtresinden geçirerek en doğru ve en uygun alışverişi yapmak için her zaman alışveriş aksiyonunun tam ortasında yer alırlar. Kozmetik sektörü bugün araştırmalara göre %80’leri aşan bir oranda kadın alışverişcilere yönelik. Peki kozmetik alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle cilt ve cilt tipini tanımak çok önemli. Çünkü ürün seçimi cilt tipine göre olmaktadır. Her kremi almak ve cilde direkt uygulamak doğru değil. Bir kozmetik mağazasında bu konuda bilgi alınabilecek ve danışılabilecek marka cilt uzmanlar mutlaka vardır. Alışveriş öncesi onlara danışmak gerekir. Kozmetik ürünleri satın alırken mutlaka ürünlerin içeriklerine de göz atılmalı. Çok zararlı kimyasal etken maddelere dikkat etmek gerekir. Her kozmetik ürününde solüsyon özellikleri ve içerik yazması zorunludur. En değerli varlıklarımızdan biri olan cildinize zarar verebilecek maddelerden kaçınmak gerekli.

Kozmetik mağazalarında son dönem alışveriş trendlerinden biri de “doğal ürünler” trendi. Organic – naturel ürünler bir nebze pahalı olmalarına karşılık içeriklerindeki solüsyon kalitesi ile birlikte sağlığa zararlı etkileri yok denecek kadar az. Bir kozmetik mağazasından alışveriş yaparken ürünlerin “raf ömürlerine” de kesinlikle bakılması gerekir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin cildinizde ve sonrasında hayatınızda yaratacağı etkiler canınızı sıkabilir…

Kozmetik satın alması yapan müşteriler içinde en dikkatli ve hassas satın alma yapması gereken gruplar da vardır. Cilt tedavisi görenler, hamileler, aşırı hassas cilde sahip olanlar vb. gibi gruplara dâhilseniz kozmetik kullanımında doktorunuzu dinlemenin de mutlak faydası vardır. Yine kozmetik alışverişi esnasında kolay saklanabilecek ve kolay kullanılabilecek ürünleri tercih etmeye dikkat etmek gerekir. Örneğin, seçtiğiniz bir cilt nemlendiricinizin uygun bir tüp içerisinde olması hem son derece hijyenik hem de pratik bir kullanım sağlayacaktır.