cilde göre ruj

Makyaj kadınların hayatında önemli bir yer tutar. Özellikle dudaklar kadınların en etkileyici yanlarıdır. Ruj makyaj malzemelerinin en çok tercih edilen ürünüdür ve seçimi çok önemlidir. Seçeceğiniz ruj sizi oldukça güzel gösterebildiği gibi olduğunuzdan farklı da gösterebilmektedir. Bu yüzden ruj seçerken cilt tonumuza uygun rujları tercih etmeliyiz.

Her ortamın kaldırabileceği ruj tonları farklıdır. Gündüz saatlerinde ve iş ortamlarında kullanılan renkler ile daha şık ortamlarda, davetlerde kullanılan renk tonları farklı olması daha doğru bir tercih doğuracaktır. Ten renginize göre dudaklarınıza hangi ruj renkleri uygun öğrenebilirsiniz.

Beyaz Tenliler

Açık tenli bayanlarda genellikle canlı renkler güzel durur. Pembe tonları, menekşe tonları, hafif şeftali ve kırmızı tonları tercih edebileceği renkler arasındadır. Açık tenli bayanlar rujların üstüne parlatıcı kullanarak daha güzel bir görüntüye sahip olabilirler.

Kumral ve Buğday Tenliler

Bu ten renginin renk seçeneği çoktur. Eflatun, mor, somon, kırmızı, mercan ve şeftaliye kadar her renk tonunda ruj tercih edebilirler. Şarap tonlarındaki renkler daha çekici bir hava katmaktadır. Daha şık ortamlarda altın tonlarını kullanarak dikkat çekebilirsiniz.

Esmer Tenliler 

Kırmızının en çok yakıştığı tendir. Koyu renklerin can bulduğu esmer tenler kırmızı, bordo, kahverengi, mürdüm gibi renkleri tercih edebilirler. Günlük hayatınızda pembeleri de kullanabilirsiniz fakat açık pembelerden kaçınmanız yeterli.

Kızıl Saç Beyaz Tenliler

Günlük hayatlarında şeffaf parlatıcılar yeterlidir. Karamel, şeftali tonları, bakır ve soğan kabuğu rengindeki saçlarla uyumlu duracaktır. Şeftali tonun dışında bronz tonlarda kullanılabilir.

Kırmızı tonları kullanılmak isteniyorsa kahve kırmızı tonlar kullanılmalıdır. Saç rengiyle aynı tonlar ve fildişi tonları kötü görüneceğinden bunlar tercih edilmemelidir.