Sizin İçin En Uygun Güneş Kremi Hangisi?

0
154
Güneşten korunmak için doğru krem tercihi nasıl yapılmalı?

Cilt kanserinin yüzde 90’ının sebebi olan UV ışınlarına maruz kalmayı engellemek veya azaltmak için doğru güneş kremi seçimi başrolü oynuyor. Peki koruyucu kremlerin temel özellikleri nelerdir?

Öncelikle güneş kremlerinin içerikleri ikiye ayrılıyor: kimyasal ve fiziksel içerikler. PABA ve cinnamate gibi kimyasal içerikler UV ışınlarını emerek güneşin radyasyonunu ısı enerjisine dönüştürür. Fiziksel koruyucu kremler ise (çinko oksit ve titanyum dioksit içerir) bu ışınları cildinize temas etmeden yansıtır. Peki, hangi tip güneş kremi içeriği sizin için uygundur?

Örneğin; dışarıda güneşe maruz kalacağınız aktiviteye göre güneş koruyucusu tipi de değişir. Az süre ve tesadüfi bir şekilde güneşte olacaksanız, güneş ışınlarının yüzde 93’ünü filtreleyen 15 faktör bir güneş koruyucu faydalı olurken, yoğun maruz kalınmada 30 ya da daha yüksek faktörlü kullanmalısınız. 30 faktör yüzde 97 UV ışınlarını filtre ederken, 50 faktör yüzde 98’e kadar filtre eder. Şimdi ise diğer değişkenlik içeren tiplere bakalım:

Çocukların ciltleri için

Çocukların cildine kimyasal tipli kremler zararlı olabilir. Fiziksel koruyuculuğu olan kremler hassas cilde sahip insanlarda özellikle de bebek ve çocuklarda daha tolere edilebilir. Ayrıca daha pratik olması açısından çocuklarınızda sprey koruyucuları da deneyebilirsiniz.

Alerji, sivilce ve rosacea olan ciltler için

Fiziksel koruyucu olan güneş kremleri en az hassasiyet yaratacak olanlardır. Bu alerjik kişiler ayrıca alkol içeren ürünlerden de uzak durmalıdır. Akneli kişiler yağlı ürünlerden (kremlerden) uzak durmalı. Fakat yağlı ciltler için özel üretilmiş yağlı ciltler için güneş kremi mevcut UVB jeller diğer kimyasal kremlere göre daha yağsızdırlar. Akne tedavisinde cilt güneşe karşı daha hassas olacağından, güneşten korunmak oldukça önemli.

Kuru ciltler için

Kuru ciltlerde, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere nemlendiricili güneş kremleri oldukça faydalıdır. Popüler olan nemlendiriciler lanolin, yağlar ve dimethicone gibi silikon içeriklerdir. Bu koruyucular genelde krem, losyon ya da yağ şeklindedir.

Melasma, önceden kanser geçmişi olan ya da çok beyaz ciltliler için

Bu tip kişilerde 30+ faktör koruyucular tavsiye edilir. Yeteri kadar fazla koruyucu faktör olmasa da 2 saatte bir koruyucu tekrar sürmeleri gerekiyor. Özellikle de sudan çıktıktan, terledikten sonra tekrar sürmek bu tipler için önemlidir.

Koyu renk ciltler için

Koyu renk ciltli kişiler fiziksel koruma sağlayan koruyuculardan kullanmalıdır. Özellikle de titanium bazlı ürünler ile UVA ve UVB etkili +15 faktör olan koruyucular seçilmelidir.

Yaşlılar için

Her yaşta güneşten korunmamak, yeni cilt kanserinin gelişmesine sebep olabilir. Ayrıca cildin yaşlanmasına, lekelenmesine, kırışıklığa ve tahrişe neden olur. Yaşlı kişiler için pratik olması açısından prey koruyucular oldukça uygundur.

Sonuç olarak; koruyucular, güneşten korunmak için en önemli unsurlardandır. Bunun yanı sıra, gölgede kalmak, güneşlenmekten kaçınmak, koruyucu giysiler giymek, şapka takmak ve UV koruyucu gözlükler takmak da oldukça önem arz eder. Bunlara kendinizi alıştırarak ve bu konuda hem kendinizi hem ailenizi eğiterek en uygun ve ihtiyacınız olan ürünleri seçebilir ve güvende olabilirsiniz.