Sağlıklı Cilt İçin Gece Rutini

1
106
gece bakımı rutini

Gün boyunca ışıl ışıl parlayan, yağdan, aşırı kuruluktan ve kirden uzak, şahane bir cilt, hepimizin ulaşmak istediği ama nasıl ulaşacağını pek de bilmediği bir durum. Bunun için belki de en önemli şey ise: gece bakımı. Peki, gece bakımı rutini nasıl olmalı? Şimdi hep birlikte bu adımları inceleyelim:

Öncelikle cildinizi sevin

Cildinizin gerçek bir sevgiye ihtiyacı var. Gece bakım rutinlerinin olmazsa olmazı kan dolaşımını hızlandırarak cildi yenilenmeye hazırlamaktır. Bunu da parmaklarınız yardımıyla cildinizi severek yapabilirsiniz. Ufak hareketlerle yüzünüze düzenli olarak masaj yapın. Böylece cildiniz gece bakım rutininizin diğer adımları için hazır hale gelerek yenilenen cilt hücreleri daha dinç bir görünüme ulaşmanıza da yardım edecek.

Kimyasallardan arının

Kimyasallar cildinize kalıcı zararlar vererek ciddi sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla öncelikle makyajınızı güvendiğiniz bir temizle suyuyla ya da kullandığınız herhangi bir temizleme ürünüyle kimyasallardan arındırın. Sağlıklı cildin mutlak yolu temizlikten geçiyor unutmayın.

Bu üçlüden vazgeçmeyin

Hayallerinizdeki görünüme ulaşmak istiyorsanız temizleyici, tonik ve nemlendirici üçlüsü büyük öneme sahip. İlk adımda temizleyici var ve asla unutulmaması gerekiyor. Bu aşamada cildinize en uygun ürünü kullanmalısınız. Temizleyici süt, köpük ya da jel formda ürünler ve nicesi. Makyajınızı temizlediniz. Cildinize masaj yaptınız. Şimdi uygun ürünle cildinizi tahriş etmeden temiz hale getirin. Gerekli temizliği yaptıktan sonra gözeneklerinizin sıkılaşmaya ihtiyaç duyduğunu hatırlayın. Bu aşamada da toniğinizi bir makyaj temizleme pamuğuyla cildinize pres şeklinde uygulayın. Son adımda ise nemlendirici var. İster kuru olsun ister yağlı her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç gün içinde de kendini gösterse de gece nemlendirerek uyuduğunuz cildiniz, sabah kalktığınızda canlı ve sağlıklı görünecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipinize uygun nemlendiriciyi kullanmaktır.

Maske ve peeling olmazsa olmaz!

Peeling ölü deriden, siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacak en önemli bakım ritüellerinden. Burada da cildinize uygun ürünü bularak yavaş hareketlerle uygulama yapmanız gerekiyor. Aksi halde peeling tanecikleri tahrişe neden olacaktır. Aynı zamanda her üründe olduğu gibi kendinize uygun ürünü kullanmalısınız. Maske uygulamasında ise cildinizin ihtiyaç duyduğu şey neyse öncelikle bunu bulmalısınız. Bu ikilide dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise işlem sonrası tonik kullanımı. İster peeling ister maske uygulaması hiç fark etmez. Her iki işlemden sonra da gözenekleriniz açılacaktır. Bu durumu engellemek için uygulama sonrasında hemen tonik ile gözeneklerinizi sıkılaştırın.

Tüm bu işlemler düzenli olarak gece bakım rutinine eklenirse hayalini kurduğunuz temiz ve sağlıklı cilt görünümüne ulaşabilirsiniz. Tabii son olarak her gece yatmadan önce 1 bardak ılık su içmeyi de ihmal etmeyin.

1 YORUM