Yaşlı Görünmek Kaderiniz Değil
Yaşlı Görünmek Kaderiniz Değil

Yaz mevsimine sayılı günler kala en çok merak edilen soruların başlarında gelen nasıl bir güneş kremi kullanmalıyım sorunsalına birlikte cevap arayalım. Öncelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konudaki üç kriterine bakalım.

  • Geniş spektrumlu koruma (UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı) sağlamalı,
  • Koruma faktörü (SPF) 30 ve daha yüksek olmalı,
  • Suya dayanıklı olmalı.

Bunlara uygun olan güneş kremleri, cildinizi güneş yanıklarına ve erken yaşlanmaya karşı korur. Ancak, yalnızca güneş kremi kullanmak sizi tamamıyla koruma altına almaz.

Maruz kalan tüm ciltlere, geniş spektrumlu, suya dayanıklı, 30 (SPF) ya da daha yüksek koruma faktörlü güneş kremini çekinmeden, bol miktarda uygulamalısınız. “Geniş spektrum” hem UVA hem de UVB ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar.

Bu özellikteki ürünleri kullanmanın yanında koruyucu giysiler giyin. Gölge varsa, gölgeye kaçın. 10.00 ile öğlen 14.00 arası güneş ışınlarını direkt almaktan kaçının. Su, kar ve kum olan yerlerde ekstra tedbir alın, çünkü su, kar ve kum zararlı güneş ışınlarını yansıtır ve dolayısıyla güneş yanığı riski artar.

D vitaminini sağlıklı beslenerek daha güvenli bir şekilde, bazen de vitamin takviyeleriyle alın. Bronzlaşmak için girdiğiniz solaryumlar cildinize zarar verebilir. Bunun yerine bronzlaştırıcılar kullanabilirsiniz ama bu ürünleri kullansanız bile güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

Cilt yaşlanması ve cilt kanserinde; deride daha derine nüfuz eden ve tüm yıl ve gündüz saatlerinde devamlı maruz kaldığımız için ultraviyole A ışınının payı daha çok oluyor.

Ultraviyole B ışını ise cildi yaz döneminde ve özelikle de 10.00- 16.00 saatleri arasında etkiliyor. Güneş koruyuculardaki SPF oranı ultraviyole B koruyuculuğunu gösteriyor, bu nedenle kremin üzerinde ayrıca UVA koruyuculuğu olup, olmadığının da kontrol edilmesi gerekiyor.

Hiçbir güneş koruyucu ultraviyole ışınların tüm dalga boylarını bloke ederek yüzde yüz koruma sağlamıyor.

Bu nedenle güneşli günlerde koruyucu giysiler, şapka ve gözlük, pencere koruyucuları gibi ek önlemler almamız da çok önemli.

Sinoz un en yeni ürünleri altın sabun ve altın göz çevresi serumu