Kırışıklıklar İçin Yiyecek Rehberi

0
120
kırışıklık önleyen yiyecekler

Yaşımızdan daha yaşlı görünme, ince veya derin kırışıklıklar belli bir yaştan sonra hepimizin sorunu hale gelebiliyor. Bunu engelleyebilmek için doğru egzersizler, bol bol su tüketmek ve stresten uzak durmak gibi rutin yapabileceklerimiz olsa da yeterli olmayabiliyor. Bunların yanında öncelikle kırışıklık azaltan ve artıran yiyeceklere birlikte göz atalım:

Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Avokado: Avokado çok uzun yıllardır cilt güzelliğinin çoğu alanında kullanılıyor. Bolca E vitamini ve B vitaminleri sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi ve sağlıklı beslenmeyi sağlar. Cildinizi daha elastik ve daha yumuşak hale getirecek avokadoyu sık sık tüketmeniz genç bir cilde sahip olmanız için oldukça faydalıdır.

Domates: Domateste bolca bulunan C vitamini sayesinde daha sağlam görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca içerdiği likopen de güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi korur.

Somon Balığı: Omega 3 yağının en iyi kaynaklarından birisi olan somon balığı; cildi nemlendirir ve ultra viole ışınlarından korur. Aynı zamanda erken yaşlanmanın ve kırışmanın da önüne geçer.

Dut ve Böğürtlen: Cilt dokusunu besleyen, kılcal damarları koruyan ve kuvvetlendiren flavonoid; dut-böğürtlen tipi meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Kan dolaşımına faydalı olan bu meyveler cildinizin geç yaşlanmasını sağlıyor. Ayrıca kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için cildinizi kırıştırmaya çalışacak serbest radikallerle de savaşır.

Yeşil Çay: Yeşil çay kırışıklıklara karşı koyma konusunda oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan bol miktarda kateşin sayesinde cilt açısından faydalıdır. Kateşin de cilt için bulunabilecek en kuvvetli antioksidanlar arasındadır.

Kefir: Ciltteki kırmızılıklar ve iltihap oluşumu ile savaşmak için bol bol kefir tüketmelisiniz. Probiyotik özellikli kefirde cilt dostu bakteriler bulunmaktadır. Cildi hem iç hem de dış yönden düzenler ve onarır.

Yumurta: Yumurtanın içerdiği amino asitler cilt dostudur ve cildin elastik yapısını korumasına yardımcı olur. Yumurtayı sabah kahvaltılarının değişmez ögesi haline getirerek protein ihtiyacınızı karşılar ve de cildinizi genç tutmanın keyfini yaşarsınız.

Kırışıklıkları Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

Şekerlemeler: Gençlerde sivilce ve kızarıklıklara sebebiyet veren şekerlemeler ilerleyen yaşlarda da kırışıklıkların hızlanmasını sağlar. Şeker özellikle de işlenmiş şeker kolajen üretimini azaltır ve cildin elastiki yapısını bozar ve yaşlandırır.

Alkol: Alkol sıvı olmasına rağmen, tüketildiğinde vücudunuzu daha çok susuz bırakır. Aşırı alkol tüketimi de cildinizde aknelere ve kırışıklıkların artmasına sebebiyet verecektir. Alkolün fazla tüketilmesinin sonuçlarından bir diğeri de toksinlerin vücuttan atılmasının yavaşlamasıdır.

Cipsler: İşlenmiş karbonhidrat patlaması olan cipsler, cildi elastik tutan kolajen yapısına ciddi hasar verirler. Cips tüketimini azaltmak cilt sağlığınızın yanı sıra başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere vücudunuza yapabileceğiniz büyük iyiliklerden bir tanesi.

Sigara: Birçok bilinen zararının yanında cildinizi de yaşlandıran ve kırıştıran sigara; cilt renginizi sönük ve donuk bir renge çevirir.

Ancak tüm bu dikkat edilmesi gerekenlerin yanında, doğru dermo kozmetik ürününün seçimi de oldukça önemli. Çünkü kırışıklıklardan en kısa sürede kurtulmak istiyorsanız
kremler en büyük yardımcınız olacaktır. Bu noktada Seramic Beauty Cream; fiyat/performans olarak önde görünüyor. Kullanıcıların da yorumlarında kullandıktan sonra yenilenerek ışıltılı bir cilde kavuştuklarını söyledikleri bu ürün, yaşlılık karşıtı özellikleriyle bekleneni veriyor.

İçeriğindeki Kolajen, E vitamini, Hyalüronik Asit ve şifalı yağlarla nem dengesini sağlayarak cildi yenileyen Seramic Beauty Cream, her cilt tipine uygun olması ve ciltler için zararsız maddeler içermesi açısından da fark yaratıyor.