hamilelik çatlağı

Hamilelik döneminde bir kadının vücudu özellikle çatlak başta olmak üzere fiziksel bazı değişiklikler yaşar. Bunların en bilineni ise tabi ki karın çatlaklardır.

Normal zamanlarda bile, özellikle hızlı kilo alımı ve verimi sırasında dahi vücudumuzun bazı bölgelerinde rastladığımız çatlaklar, hamilelik sırasında vücudunuzun cildinize çok daha fazla bir ağırlık ve baskı uygulaması sonucu oluşmaktadır. Gebelik sırasında cilt çatlaklarının meydana geldiği en yaygın iki alan, göğüsler ve karın bölgesidir. Onları üst kol, kalça ve uyluk takip edebilir. İlk işretler mor ya da kırmızımsı olarak başlar ve kademeli olarak, hamilelik sonrası griye ya da beyaza döner hatta bazen kaybolur.

Peki hamilelik döneminde oluşan bu çatlaklardan kurtulmanın sırları neler?

Hamilelik döneminde çatlak oluşumu, dengeli beslenme, bol su içme ve vücudun iyi nemlendirilmesiyle önlenebiliyor. Hamilelik sonrası çatlak tedavisinde ise lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi etkili yöntemler öne çıkıyor. Tabii yöntemler bunlarla sınırlı değil… Şimdi gelin diğerlerine göz atalım:

Peeling

Hamilelik sonrasında ise çatlak tedavisinde kimyasal peeling, dermoroller, lazer, çeşitli dermo kozmetik kremler kullanılır. Medikal olarak tretinoin (vitamin A) ve meyve asidi içeren ürünler tedavi edicidir. Vitamin A içeren ürünler emzirme süresince kullanılmamalıdır. Tedavide cilt tipi, çatlağın evresi, genişliği, bölgesi, mevsim gibi çeşitli faktörler göz önüne alınmaktadır.

Sağlıklı beslenme

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı beslenme ilk kural. Vücudun işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri yeterince aldığınızdan emin olmalısınız. Vücutta oluşan çatlakları önlemek için de sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Chicago’lu dermatolog Dr. Mary Szatkowski-Pritikin’in önerisine göre balık, fındık ve keten tohumu tüketmek özellikle önemli. Bu besinlerde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudu dengelemesinin yanı sıra, cildi yenilemeye de yardımcı oluyor. Beslenme düzeninize Omega içeren gıdaları ilave ederek ya da doktorunuzun önerisiyle gıda takviyeleri alarak cildinizi destekleyebilirsiniz.

Egzersiz

Sağlıklı beslenmeden sonra gebelikte en önemli uygulamalardan biri de düzenli egzersiz. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecek, bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde destekleyecek iyi bir egzersiz programı, aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen hormonları salgılamanıza da yardımcı olarak cildinizin elastikiyetini artıracaktır.

Ancak tüm bu önerilerin yanında çok daha hızlı bir şekilde çatlaklarınıza veda edebilirsiniz… Hamilelikte çatlak önleyici krem denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden Biomarks Çatlak Kremi, hamilelik döneminde cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazandırıyor. Bu kremin piyasadaki diğer kremlere göre daha üstün özelliklerinden diğeri ise  çatlakları henüz tam oluşmadan engellemeye de fayda sağlaması… Kol, göğüs (meme ucu hariç), basen, bacak ve karın bölgesinde kullanıma uygun olan kremi uygulama yapmak istediğiniz bölgeye günde iki kere avuç içinizle masaj yaparak cilt tarafından iyice emilene kadar uygulayabileceğiniz Biomarks Çatlak Kremi ile hamilelik çatlaklarıyla vedalaşabilirsiniz…

2 YORUMLAR