nemlendirici

Yaz aylarında sıcak havaların ve ultraviyole ışınların etkisiyle her cilt kurur ve neme ihtiyaç duyar. Doğru bakımın en önemli ve son aşaması doğru nemlendirici uygulamaktır.

Cilt Kuruluğu Neden olur?

Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir. Kuru cilde neden olan çevresel etkenleri sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık uçak yolculuğu, rüzgâra maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıralayabiliriz. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları; metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen yaş da, kuru deriye neden olan diğer faktörlerdir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Sıcak su kullanmayın: Banyo yaparken ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nemini veren cildin doğal yağlarını daha çabuk azaltır. Ayrıca duşta olabildiğince az kalmaya özen gösterin.

Kozmetik ürünlerine dikkat: Sabunlar ve alkol içeren hijyen ürünleri cildi kurutabilir. Daha çok parfümsüz, alkolsüz ve nemlendiricili ürünlere yönelmelisiniz. Hijyen bakımından oldukça rağbet gören anti bakteriyel sabunlar da cildi kurutan ürünlerdir.

Soğuk havaya dikkat: Soğuk ve kuru havalar cilt kuruluğu şikayetinin başlıca nedenleri arasındadır. Soğuk havada ellerinizi ve yüzünüzü örtmeye özen gösterin. Bu şekilde dudak ve el çatlamalarının önüne geçebilirsiniz.

Susuz kalmayın: Alkol alımı ya da fazla terleme gibi nedenlerden dolayı vücut su kaybettiğinde, mutlaka bol bol su içilerek vücudun susuz kalması engellenmelidir. Bunun dışında gündelik hayatta da yeteri kadar su içmeye özen gösterilmelidir.

Cildi Nemlendiren Yiyecek ve İçecekler

Cildin nemi, parlaklığı ve yumuşaklığı içeriden dışarı doğru gelir. Yani beslenmenize dikkat etmezseniz doğal veya kozmetik hangi ürünü kullanırsanız kullanın cildiniz kuruyacaktır. Bunu önlemek için beslenmenizi gözden geçirin ve almanız gereken vitaminleri, mineralleri tam olarak aldığınızdan emin olun. Su, Avokado, Zeytinyağı, Omega-3 Yağ Asidi, Hindistan Cevizi Yağı, A Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler ve C Vitamini cildi nemlendirirken, Alkol, Çay, Kahve, Sigara cildi kurutur.

Elbette tek çözüm bunlara dikkat etmekten geçmiyor. Doğru kozmetik ürününü seçmek de cildin ihtiyacı olan ve kaybettiği nemin geri kazanılmasına yardımcı oluyor. Bu noktada Sinoz Mavi Anemon Çiçeği Kremi, güneşin kurutucu etkisine karşı nemlendirici bir anti-aging ürünü olarak ön plana çıkıyor. Ürün düzenli olarak kullanıldığında cildin tüm katmanlarına nüfus ederek içeriğindeki besleyici öğelerle hücre yenilenmesini harekete geçiriyor, böylece nem kaybına bağlı erken kırışıklıkları da önlemiş oluyor. Sizler de Sinoz’un bu ürününü gönül rahatlığıyla kullanarak cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR