cilt lekesi kapatan kapatıcılar
cilt lekesi kapatan kapatıcılar

Piyasada birçok fondöten çeşidi bulunmaktadır. Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlamaya ve onu makyaja hazırlamaya yardımcı olur. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önemlidir.  Bizim için esas olan cildimize en uygun fondöteni seçmektir. Gelin fondöten çeşitlerini birlikte inceleyelim;

Likit

Bu tür fondötenlerin yapısı inceden kalına doğru gider ve bize azdan yükseğe doğru kapatıcılık sunar. Sıvı olması ve bu nedenle kolay uygulanmasından dolayı en çok tercih edilen fondötendir. Yüze uygulandığında ince bir tabaka oluşturur ve doğal bir görünüm sağlar. Bu tür fondötenler her cilt tipine uygun olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı uzmanlar likit fondötenleri uygularken en güzel sonucu parmaklarımızın ısısıyla birlikte aldığını söylese de bu tür fondötenler genelde nemli sünger ve fırçadan yardım alınarak uygulanır.

Krem

Genelde kuru ciltlilerin tercih ettiği fondötenlerdir. Yağlı dokusundan dolayı cilt üzerinde kalın ve tabaka şeklinde durur. İçinde yağ bazı bulundurmasından dolayı son derece dayanıklıdırlar ve ciltle bütünleşip uzun süre kalıcılık sağlarlar. Kuru ciltler için hem fondöten görevi görmek hem de cildin nem ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

Krem-Toz

Genelde krem formda üretilen bu fondötenler ciltle bütünleştiğinde pudramsı bir görünüm yaratır. Bu tür fondötenler ciltteki kusurları kapatmakta oldukça iyidir fakat kırışıkları ön plana çıkarmak gibi bir risk de bulundurur. Çoğu mat bitişlidir ayrıca pudra kullanımına gerek duyulmaz bu yüzden normal, karma ve yağlı ciltlerin tercih edebileceği bir fondötendir. En doğal sonuç nemli bir süngerle uygulanarak alınır.

Stick

Cilt kusurlarını en iyi kapatan fondöten çeşididir. Yağlı ciltlilerin ve ciddi renk eşitsizliği bulunanların kullanmaktan kaçınması gereken bir fondötendir çünkü hafif yağlı bir kıvamı vardır. Bu tür fondötenleri uygularken cildimize önce nokta uygulayıp sonra dağıtmak en iyi sonucu verir. Fondötenin üstüne pudra uygulayıp makyajımızı tamamlarsak yağlanmanın da önüne geçmiş oluruz.

Pudra

Yağ bazlı fondötenlerin aksine gözenekleri tıkamamaktadır bu yüzden sivilce ve akne oluşma riskini azaltmaktadır. İçinde mineral ve vitamin barındırdığından makyaj esnasında cilt bakımı yapma etkisi de gösterir. Bu tür toz fondötenleri uygularken en iyi sonuç pudra fırçalarından, sıkılaştırılmış pudra fondötenleri uygularken en iyi sonuç ince süngerlerden alınır.