D Vitamini Depolarımızı Dolduralım! | D Vitamini İle Leke Giderme

0
17
d vitamini ile leke giderme
d vitamini ile leke giderme

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayan en iyi ve önemli kaynak “Güneş”. Cilt, güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür. Uzmanlar bahar ve yaz aylarında yüz, kollar ve bacaklar güneş görecek biçimde günde 20 dakika güneşlenmeyi öneriyor. 

D vitamini kemik, diş gelişimi ve sağlığı için gereklidir. Kemikler, ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforu D vitamini sayesinde alabilir. Uzmanlar günlük D vitamini ihtiyacının 1000 ünite olduğunu belirtiyor.

D vitaminin yüzde 80’inin ciltte meydana geldiğinin altını çizen uzmanlar bu süreci şöyle anlatıyor:

“D vitamini, kolestrol kökenli bir maddenin UV ışınlarına maruziyeti ile meydana geliyor.

Bu kolestrol güneşe ışınlarına maruz kalıp D vitamini öncüsüne dönüştükten sonra, önce karaciğerde sonra böbrekte olmak üzere iki yerde değişime uğruyor. En sonunda aktif D vitamini meydana geliyor.”

D vitamini dönüşümünde güneş maruziyetinin en önemli unsur olduğunu belirten uzmanlar “Mart-Ekim arası, özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 11.00-15.00 arasındaki saatler D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem” diyor ve ekliyor: “Ancak bu saatler cilt kanseri için de en riskli saatler.”

Uzmanlar ayrıca esmer kişilerde D vitamini sentezinin sarışınlara göre daha yavaş olduğunu ve esmerlerin cilt özelliklerinden ötürü sarışınlardan 3–6 kat daha fazla güneşe maruz kalmaları gerektiğini belirtiyor.

Günlük güneşe maruz kalmanın süresinin artması ile birlikte cilt lekelerinde de artış olabiliyor.

Şehir yaşamında trafiğe maruz kaldığımızda bile aldığımız güneş ışığının cildimizdeki lekeler üzerinde etkisi bulunuyor.

Cep telefonlarımız ve diğer teknolojik ekranlarımız ise her daim bize gönderdikleri ışınlar ile lekelerin önünü açıyor. Çevresel faktörlere sigarayı da ekleyebiliriz.

Bilinçsizce kullanılan makyaj malzemeleri, çeşitli doğum kontrol hapları, adet düzenleyiciler, gebelik, menapoz da leke oluşturan unsurlar arasında yer alıyor.

Peki bunlara nasıl dur diyeceğiz?

Düzenli bir şekilde kullandığımız yüksek faktörlü güneş kremlerine takviye olarak, oluşabilecek veya mevcutta bulunan lekelerimize ise leke tedavisinde etkili sonuçlar elde eden Sinoz Leke Kremi ile yaz gelmeden veda edebiliriz.

Haftada iki akşam cilt bakım rutinine ekleyip, farkı görebilirsin. Sinoz Leke Kremi ile lekelere elveda!