En sık görülen cilt lekeleri | Cilt lekeleri neden oluşur

Cilt lekesi türleri ve oluşma nedenleri

0
9
cilt lekeleri neden oluşur
cilt lekeleri neden oluşur

Cildimizin rengini oluşturan renk pigmentleri hücreler halinde bulunur. Bu renk pigmentleri zamanla ve ya dış etkenlerden kaynaklı nadir de olsa genetik nedenlerden dolayı düzensizlikler sonucu renk özelliklerini kaybetmeye başlar.

Cilt lekeleri dış güzelliği direkt etkilediği için çok sevilmeyen bir cilt problemidir. Cilt lekeleri bazen de bazı hastalıkların habercisidir. Eğer doğum lekesi dışında yeni bir leke oluşmuş ise bir dermotoloğa görünmek nedenini araştırmak sizler için faydalı olacaktır. Yanlış tedavi almamak çok önemli aksi takdirde daha kötü bir sonuç almanız mümkün olabilir.

Ciltte Oluşan Leke Türleri

Doğum lekesi dışında sonradan oluşan lekeleri aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz

En çok görünen cilt lekesi türü Aknedir

Akne : genellikle yanlış beslenme sonucu fazla yağlı besin tüketiminde gerçekleşen. Bazen de cildin fazla yağlı olmasından, bazen de fazla stress yapılmasından kaynaklı oluşan sivilce gibi akıntılı cilt problemidir. Aknelerin tedavisi günümüz teknolojisi ve ürünleri ile artık kolay şekilde yapılabilmektedir.

Güneş Lekeleri: Yaz aylarnda ve ya güneş ışınlarını fazlaca alan yerlerde uzun süre vakit geçirilmesi sonucunda oluşan cilt renginden daha koyu parçalı lekelerdir ve geçmesi zor lekeler arasında sayılır.

Deri Döküntüleri: cildin üzerinde bulunan epidermis katmanının dökülmesine neden olan hastalıklardan kaynaklı oluşan cilt lekesi türüdür. Kızamık, egzema,sedef ,gül gibi hastalıklar deri dökmesi sonucu cilt lekelerini oluşturabilir.

Çiller : Çiller her insanda olmaz genelde beyaz tenli insanlarda çocuk yaşta sıkça görülen bir cilt lekesi türüdür yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilen çiller fazla güneşe maruz kalındığı takdir de yüz ve omuz bölgesinde melanosit hücreleri buralarda yoğunlaşır ve çillerin ortaya çıkmasına neden olur

Çoğu cilt lekelerini meyve asitleri ile renkleri tonsal olarak açabilirsiniz en çok kullanılan meyveler genelce c vitamini içeren meyvelerdir. Hazır da bulabileceğiniz leke kremi ise internette leke kremi kelimesi ile aratabilirsiniz