Bunları sürerken iki kez düşünün!
Bunları sürerken iki kez düşünün!

Evde yaptığımız ürünlerin içine koruyucu ekleme imkânımız olmadığı için saklama süremiz çok kısa olacaktır. Özellikle asitli gıdalarla yapılan maskeler (portakal-sirke-limon gibi ) cildin koruma kalkanını ortadan kaldıracağı için tek bir uygulama da bile cildinizde ciddi tahribatlar yaratabilir. Etken maddelerin kullanım alanları cilt yapısına göre değiştiği için bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin kendi kendilerine yapacakları uygulamalar çoğu zaman hüsranla sonuçlanacaktır.

Şimdi gelin yüzümüze sürmememiz gerekenleri birlikte inceleyelim…

Asidik Meyveler (Limon-Portakal-Kivi): Normal bir cildin Ph seviyesi 4,5-5 arasındadır. Limon ise asidik yapısıyla Ph 2’ye sahiptir. Cildimize limon ve benzeri meyve asitlerini sürmemiz, cildimizin üst katmanında tahribat yaratır. Bu durum bize leke ve kuruluk gibi şikayetler ile geri döner.

Karbonat / Kabartma Tozu: Ölü derilerden arınmak ve cildi derinlemesine temizlemek için çokça tercih edilen karbonatın Ph oranı 9’dur. Bu inanılmaz Ph yapısı cildimizin doğal yapısıyla uyuşmadığı için hassasiyeti artırır.

Şeker: Tanecikli yapısıyla iyi bir peeling etkisi yaratacağı düşünülse de; şeker taneciklerinin tam yuvarlak olmayan yapısı cilt üzerinde mikro kesiklere yol açar. Bu düzensiz ve kontrolsüz kesikler cilt hassasiyetini artırır ve tahriş eder.

Diş Macunu: Özellikle sivilceleri kurutacağı düşünülen diş macunlarının içeriğinde bulunan peroksit ve mentol gözeneklere dolarak cildin nefes almasına engel olur. Bu durum da size yeni sivilceler ve siyah noktalar olarak geri döner.

Türk Kahvesi: Şeker gibi kahvenin de tam yuvarlak yapıda olmayan tanecikleri epidermiste mikro hasarlar yaratır ve cildi dış etmenlere karşı savunmasız bırakır.

Sirke: Sirke asidik yapısı ile hem cildin asit-baz dengesini bozar hem de koruyucu bariyerini ortadan kaldırır.

Tüm bunların yerine çok daha sağlıklı ve etkili bir yöntem olan doğru dermo kozmetik ürünü seçmek en mantıklı olan tercih olacaktır. Sinoz arındırıcı kil maskesi; sivilce ve siyah noktalara kolayca veda edebilmeniz ve cildinizdeki yağ seviyesini dengeleyerek nefes almasını sağlayan bir üründür.

Daha duru bir cilde kavuşmak için bu maske sizin için yeterli olacaktır… Haftada 2 defa düzenli kullanımla aktif sivilceleri kökten kurumasına yardımcı olan bu kil maskesiyle, çok daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yüzünüzdeki problemlere veda edebilirsiniz…