batık lekeri
batık lekeri

Yanlış tüy alma yöntemleri, kullanılan kremler, ölü derilerin ciltten atılamaması gibi birçok nedenden dolayı bacaklarda batık şeklindeki lekeler oluşur. Özellikle yarım yamalak yapılmış bir jiletle alma ya da ağda işlemi kılların düzensiz çıkmasına, kıvrılmasına ve hatta kıl dönmesine yol açabileceği gibi, batık lekeleri de oluşturacaktır.

Doğru uygulanacak teknikler ile bu lekelerden tamamen kurtulmak mümkün. Bunlardan en önemli tedavi yöntemi lazer epilasyondur. Fakat herkesin böyle bir şansı olmayacağı için, düzgün yapılan ağda ile de bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Dikkatli ve temiz bir şekilde yapılmalı, işlem bittikten sonra nemlendirici krem kullanılmalıdır. Bacakların nemli kalması, kıl köklerinin hava alması batık oluşumunu kesinlikle engeller. Canlı kalması için sürekli ölü deriyi temizlemeyi sakın unutmayın!

Batık tedavi yöntemleri

1- Kuru kese: Bu yöntem sayesinde batıklar %90 sayesinde azalır. Yukardaki yazıda bahsettiğim gibi ölü derinin atılamaması sonucu oluşan batıkta etkili bir yöntemdir. Ancak hassas ve yumuşak ciltli kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Kuru kese ile batık oluşan bölgeyi suyla nemlendirin kese yapın, üstteki ölü deriyi bir miktar soyana kadar devam edin.

2- Ponza taşı: Geçmişten günümüze kadar birçok alanda kullanılan bu taş, genellikle bakım ve güzellikte kullanılmaktadır. Cildin ölü deriden ve nasırlı bölgelerden arındırılmasında kullanılır. Bu taşı batık olan bölgeye hafifçe bastırarak 30 dakika sürün, zamanla batıkların geçtiğini göreceksiniz.

3- Karbonat maskesi: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı karbonat karıştırın ve bu karışımı masaj yapar gibi bacaklarınıza uygulayın 15 dakika sonra durulayın. Durulamadan sonra bacağınıza limon suyunu sürün ve 1 dakika gibi kısa bir süre sonra yıkayın. En son nemlendiricinizi kullanın ve işlem tamamdır. Haftada 1 defa uygulayarak daha parlak ve canlı batıksız bacaklara sahip olabilirsiniz.

4- Şeker ve limon peeling: 4 yemek kaşığı şeker, yarım çay bardağı limon ile karıştırın ve masaj yapar gibi bacaklarınıza yedirerek sürün. 15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu şekilde bacaklarınızdaki ölü deriden peeling yaparak kurtulursunuz.

5- Aspirin: 2 bardak kaynamış suyun içerisine 6 adet aspirin atın ve eriyene kadar karıştırın. Dibinde bir miktar tortu oluşacaktır. Bu tortuyu almayacak şekilde başka bir kaba boşaltın. Eğer eski kullanılmış boş sprey kabı varsa ona aktarın ve haftada 1 defa bacaklarınıza bunu püskürtün. 2 saat boyunca bacaklarınızda bekletin. Daha sonra durulayabilirsiniz. Batık dışında bacaklarınızın rengini de açacaktır lekeleri düzeltecektir.

Sinoz en yeni ürünleri altın sabun ve altın göz çevresi serumu tıklayarak deneyimleyebilirsiniz